Gorączka przedświątecznych zakupów

centrum h

  Stres podczas poszukiwania świątecznych prezentów potrafi wyzwolić w człowieku prawdziwie pierwotne instynkty. Jak przetrwać w tłumnym centrum handlowym i jednocześnie nie zwariować?

  Na witrynach sklepowych migają światełka, mienią się bombki, uśmiechają aniołki, z głośników słychać świąteczne piosenki, które tylko wzmagają chęć zakupów w konsumentach. Wielość bodźców z każdej strony idzie w parze z obijającymi się o siebie ludźmi. Zdaniem psychologów wpływa to na wzrost poziomu agresji. Świąteczne zakupy mogą powodować pojawienie się uczucia niepokoju, zagubienia albo złości.

  Wyzwalają one naturalne mechanizmy obronne. W tym tłumie osoby zaczynają postrzegać siebie jak wrogów, szczególnie jeśli się poruszają wolniej. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii okazało się, że dla prawie ¼ badanych uznała przedświąteczne zakupy za stresujące bardziej niż latanie albo przemieszczanie w godzinach szczytu. Osoby, które mieszkają w dużym mieście są przyzwyczajone do częstszych wizyt w centrum handlowym toteż łatwiej znoszą przedświąteczną gorączkę niż osoby z terenów wiejskich. Jak nie zwariować? Bardzo pomocna jest lista zakupów. Dzięki niej łatwiej uniknąć zakupów pod wpływem impulsów. Przy zakupach spożywczych lepiej nie chodzić z pustym żołądkiem, bo kupi się więcej, do tego wybierze się produkty bogatsze w cukry i tłuszcze, jak fast foody i słodycze. Rośnie także prawdopodobieństwo kupna artykułów niepotrzebnych, które się zmarnują. Duży stres może powodować nieznajomość centrum handlowego. Brakuje wtedy precyzji co do tego, co i gdzie kupić.

Reklamy
Gorączka przedświątecznych zakupów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s